czwartek, 17 września 2015

Bruegel według Majewskiego i Ozgi ("Młyn i krzyż" - album)



Oficyna „Bosz” opublikowała pięknie wydany album „Bruegel The Mill and the Cross” dokumentujący pracę Lecha Majewskiego nad filmem „Młyn i krzyż”, do którego storyboardy (graficzną wersję scenariusza) wykonał Jerzy Ozga, od kilkunastu lat pracujący z polskim reżyserem, m.in. przy „Pokoju saren”, „Ogrodzie rozkoszy ziemskich”, realizacjach oper w Berlinie i Wenecji.

„Młyn i krzyż” to wizja Majewskiego inspirowana „Drogą Krzyżową” Petera Bruegela Starszego (potem zresztą skopiowana w warsztacie Bruegela Młodszego) i esejem Michaela Francisa Gibsona, amerykańskiego historyka sztuka, znawcy twórczości holenderskiego malarza, analizującym kontekst historyczny, filozoficzny i symbolikę obrazu.

Album podzielony został na trzy części. W pierwszej znalazł się esej Gibsona ilustrowany fragmentami obrazu. Druga to relacja z planu filmowego, fotografie odtwórców głównych ról, m.in. Michaela Yorka, Charlotte Rampling i Ruetgera Hauera. Ostatni rozdział ekskluzywnego wydawnictwa zawiera wszystkie rysunki Jerzego Ozgi wykonane dla Majewskiego. Inspirowane są one przede wszystkim malarstwem Bruegela, ale także rozwiązaniami scenograficznymi Jerzego Skarżyńskiego do „Rękopisu znalezionego w Saragossie” Wojciecha Hasa. 
Książka jest dostępna w języku angielskim, a miesiąc temu pojawiła się polska wersja. Premierę filmu w Polsce zapowiedziano na marzec, a wywiad z Ozgą o jego współpracy z reżyserem można przeczytać w „Teraz” nr 9/2009.

Paweł Chmielewski
(recenzja - miesięcznik "Teraz" nr 87)

Lech Majewski, Michael Francis Gibson, "Bruegel The Mill and the Cross", s. 224, Bosz, Olszanica 2010.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz