środa, 23 września 2015

Połów numer osiem ("Połów. Poetyckie debiuty 2012")

Biuro Literackie od dziewięciu lat realizuje projekt skierowany do poetów przed debiutem książkowym w Polsce. Co roku, spośród setki, wybieranych jest kilkoro najzdolniejszych/najciekawszych/najoryginalniejszych. Wraz z krytykami przygotowują zestaw wierszy publikowanych w almanachu. 

W 2012 r. wybrańcami okazali się: Oliwia Betcher (Wrocław), Patryk Czarkowski (Biała Podlaska), Dawid J. Kujawa (Bytom), Maciej Kulis (Szczecin), Piotr Nita (Częstochowa), Szymon Słomczyński (Kraków), Seweryn Gorczak i Maciej Papierski (Warszawa).

Czy tak jak ich poprzednicy zaczną kształtować obraz najnowszej poezji polskiej? Na razie zacytujmy dwie opinie krytyków: Zatrzymała mnie ta istota, niewiadomego pochodzenia, wynurzająca się ze swojej przestrzeni i zaglądająca tam, gdzie przedmioty, zjawiska i uczucia mają nazwy, porządek i oddziaływanie. (Roman Honet o poezji Macieja Kulisa). Jak widać, niektórym młodym poetom w zwyczajowych opowieściach o używkach, muzyce i miłości udaje się przemycić dużo więcej. (Karol Maliszewski o Dawidzie J. Kujawie).
 Paweł Chmielewski
(recenzja - magazyn "Projektor" 1/2014)
„Połów. Poetyckie debiuty 2012”, s. 153, Biuro Literackie, Wrocław 2013.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz