piątek, 9 października 2015

Obszar nierozpoznany ("Zeszyty Komiksowe" nr 16)


Nowy numer najważniejszego periodyku poświęconego komiksowi w Polsce zbudowany został na dwóch tematach. Pierwszym jest zbiór wspomnień i próba dokumentacji pierwszej dekady opowieści rysunkowych po „okrągłym stole”. 
To epoka zinów, ksera, pierwszych wydawnictw udostępniających światową klasykę (TM-Semic). Dwa obszerne artykuły traktują o Kielcach. Jeden przybliża okres wydania „Księgi miecza” Jerzego Ozgi i I Ogólnopolskiego Konwentu Twórców Komiksu (1991) aż do ukazania się „Barbarzyńców” i dwutomowego albumu "Quo vadis" (2001) - swoistego fenomenu na polskim rynku, projektu, w który zaangażowanych było sześciu autorów. 
Drugi omawia najnowszą ekspozycję kieleckiej twórczości „YES’T prawie OK 2” - realizację wystawienniczą prezentującą prace szesnastu autorów.
W numerze znalazło się również kilka tekstów odnoszących się do najgłośniejszej (dla środowiska) książki ostatnich miesięcy – „Komiksu w szponach miernoty” Jerzego Szyłaka. Obok wywiadu z autorem są wypowiedzi polemiczne i materiały ujawniające kontekst powstania publikacji. 
Paweł Chmielewski
(recenzja - magazyn "Projektor" 1/2014)
„Zeszyty Komiksowe”, nr 16 (polski komiks lat dziewięćdziesiątych), s. 150, Centrala, Fundacja Tranzyt, Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Poznań 2013.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz